Podróże – JORDANIA

Jordania kojarzy się głównie z Petrą, co choć słuszne, jest nieco krzywdzące dla tego niewielkiego, ale niezwykle interesującego kraju. Ze względu na położenie geograficzne była zawsze w orbicie wielkich wydarzeń; mnogość zabytków nabatejskich, rzymskich, zamków krzyżowców, miejsc związanych z historią chrześcijaństwa, a także piękno jej krajobrazu sprawiają, że Jordania nie pozostawia obojętnym.

WADI RUM

Pustynny obszar Wadi Rum rozsławił Lawrence z Arabii, który działał tam w czasie powstania antytureckiego w latach 1917-1918. Swoje wspomnienia z tego okresu zatytułował Siedem Filarów Mądrości, od nazwy najsłynniejszej formacji skalnej. Ślady dawnych karawan, które przemierzały jej obszar można tu znaleźć do dziś. Obecnie to teren wypraw, wspinaczek i trekkingów.

wadi Zachód słońca nad Wadi Rum

sfm Siedem Filarów Mądrości

tablica Starożytna tablica ogłoszeń

wadi` Nawet skały wydawały roztapiać się od upału

wadi1 Przesmyk

DŻERASZ

Miasto założone przez Aleksandra Wielkiego lub jednego z jego generałów, które okres swojej świetności przeżyło pod rządami Rzymian. Wspaniale zachowane - przemierzając jego brukowane ulice, niemal możemy się spodziewać, że zza rogu wyjedzie na osiołku zagniewana rzymska matrona z biegnącym pokornie niewolnikiem u boku.

dzer Brama miejska

dzer5 Miasto ulic

dzer4 Nimfeum

dzer7 Amfiteatr

dzer6 Parter domu

Zwiedzaliśmy Dżerasz prawie w południe, w straszliwym upale. W pewnym momencie usłyszałam dźwięki, które, choć znajome, wydawały się tak całkowicie surrealistyczne, że zaczęłam obawiać się, że dostałam udaru. Poszłam w stronę amfiteatru, minęłam bramę i.... uff. Jednak nie udar. W amfiteatrze stal pan w galabiji i grał na... kobzie.

dzer8

ADŻLUN i KERAK

Dwa wielkie zamki krzyżowców, nadal zadziwiają swoją potęgą

adzlun  adzlun1 Adżlun

kerak Kerak - jest niesamowity

kerak1 Fragment nagrobka nabatejskiego żołnierza wykorzystany jako materiał budulcowy w Kerak

MADABA

madaba madaba1Słynna mozaika z mapą świata

HISTORIA CHRZEŚCIJAŃSTWA

Przypuszczalne miejsce chrztu Chrystusa, pałac Heroda, gdzie ścięto Jana Chrzciciela, góra Nebo, z której Mojżesz miał ujrzeć ziemię obiecaną...

chrzest miejsce przypuszczalnego chrztu Chrystusa

jordan To niewiarygodne, ale ten błotnisty strumień to... rzeka Jordan. Podstawowy rezerwuar wody pitnej Jordanii i Izraela.

Mukawir wg przekazów, to tu, w Mukawir, w pałacu Heroda Antypasa, w nagrodę za taniec Herodiada dostała w prezencie głowę Jana Chrzciciela. Kompletne odludzie, brak śladów innej zabudowy niż ten niewielki budynek na szczycie wzgórza oraz śladów osadnictwa każą wątpić w istnienie tu ważnego pałacu.

zona_lota Formacja skalna zwana Żoną Lota.

nebo Góra Nebo

AMMAN

Amman jest piękną, czystą i nowoczesną stolicą Jordanii. Niska zabudowa położona malowniczo na zboczach wzgórz, z cytadelą wciąż strzegącą miasta tworzą harmonijne założenie. Szkoda, że po starożytnym Rabbat Ammon nie pozostało już właściwie nic.

amman amman1 amman2

PETRA

Któż z nas nie pamięta sceny, gdy Indiana Jones z towarzyszami konno pokonują skalisty wąwóz i przed ich oczami pojawia się wspaniały budynek wykuty w skale? Moim marzeniem było wjechać do Petry konno, jak Indy. Niestety, śmiertelnicy muszą przebyć Siq (czyli tenże wąwóz) per pedes lub trzęsącym niemiłosiernie wehikułem. Spacer jest bardzo przyjemny, barwa i formy skalne ścian urzekają, pozostałości kapliczek dziękczynnych i rzeźby przedstawiającej karawanę umilają wędrówkę, a na jej końcu czeka ten jeden, niepowtarzalny widok, który sprawia, że serce zaczyna walić:

Petra Skarbiec

skarbiec

petra1 petra2 petra3 petra4 petra5mala petra6

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.