Podróże – JORDANIA

Jordania kojarzy się głównie z Petrą, co choć słuszne, jest nieco krzywdzące dla tego niewielkiego, ale niezwykle interesującego kraju. Ze względu na położenie geograficzne była zawsze w orbicie wielkich wydarzeń; mnogość zabytków nabatejskich, rzymskich, zamków krzyżowców, miejsc związanych z historią chrześcijaństwa, a także piękno jej krajobrazu sprawiają, że Jordania nie pozostawia obojętnym.

WADI RUM

Pustynny obszar Wadi Rum rozsławił Lawrence z Arabii, który działał tam w czasie powstania antytureckiego w latach 1917-1918. Swoje wspomnienia z tego okresu zatytułował Siedem Filarów Mądrości, od nazwy najsłynniejszej formacji skalnej. Ślady dawnych karawan, które przemierzały jej obszar można tu znaleźć do dziś. Obecnie to teren wypraw, wspinaczek i trekkingów.

wadi Zachód słońca nad Wadi Rum

sfm Siedem Filarów Mądrości

tablica Starożytna tablica ogłoszeń

wadi` Nawet skały wydawały roztapiać się od upału

wadi1 Przesmyk

DŻERASZ

Miasto założone przez Aleksandra Wielkiego lub jednego z jego generałów, które okres swojej świetności przeżyło pod rządami Rzymian. Wspaniale zachowane - przemierzając jego brukowane ulice, niemal możemy się spodziewać, że zza rogu wyjedzie na osiołku zagniewana rzymska matrona z biegnącym pokornie niewolnikiem u boku.

dzer Brama miejska

dzer5 Miasto ulic

dzer4 Nimfeum

dzer7 Amfiteatr

dzer6 Parter domu

Zwiedzaliśmy Dżerasz prawie w południe, w straszliwym upale. W pewnym momencie usłyszałam dźwięki, które, choć znajome, wydawały się tak całkowicie surrealistyczne, że zaczęłam obawiać się, że dostałam udaru. Poszłam w stronę amfiteatru, minęłam bramę i.... uff. Jednak nie udar. W amfiteatrze stal pan w galabiji i grał na... kobzie.

dzer8

ADŻLUN i KERAK

Dwa wielkie zamki krzyżowców, nadal zadziwiają swoją potęgą

adzlun  adzlun1 Adżlun

kerak Kerak - jest niesamowity

kerak1 Fragment nagrobka nabatejskiego żołnierza wykorzystany jako materiał budulcowy w Kerak

MADABA

madaba madaba1Słynna mozaika z mapą świata

HISTORIA CHRZEŚCIJAŃSTWA

Przypuszczalne miejsce chrztu Chrystusa, pałac Heroda, gdzie ścięto Jana Chrzciciela, góra Nebo, z której Mojżesz miał ujrzeć ziemię obiecaną...

chrzest miejsce przypuszczalnego chrztu Chrystusa

jordan To niewiarygodne, ale ten błotnisty strumień to... rzeka Jordan. Podstawowy rezerwuar wody pitnej Jordanii i Izraela.

Mukawir wg przekazów, to tu, w Mukawir, w pałacu Heroda Antypasa, w nagrodę za taniec Herodiada dostała w prezencie głowę Jana Chrzciciela. Kompletne odludzie, brak śladów innej zabudowy niż ten niewielki budynek na szczycie wzgórza oraz śladów osadnictwa każą wątpić w istnienie tu ważnego pałacu.

zona_lota Formacja skalna zwana Żoną Lota.

nebo Góra Nebo

AMMAN

Amman jest piękną, czystą i nowoczesną stolicą Jordanii. Niska zabudowa położona malowniczo na zboczach wzgórz, z cytadelą wciąż strzegącą miasta tworzą harmonijne założenie. Szkoda, że po starożytnym Rabbat Ammon nie pozostało już właściwie nic.

amman amman1 amman2

PETRA

Któż z nas nie pamięta sceny, gdy Indiana Jones z towarzyszami konno pokonują skalisty wąwóz i przed ich oczami pojawia się wspaniały budynek wykuty w skale? Moim marzeniem było wjechać do Petry konno, jak Indy. Niestety, śmiertelnicy muszą przebyć Siq (czyli tenże wąwóz) per pedes lub trzęsącym niemiłosiernie wehikułem. Spacer jest bardzo przyjemny, barwa i formy skalne ścian urzekają, pozostałości kapliczek dziękczynnych i rzeźby przedstawiającej karawanę umilają wędrówkę, a na jej końcu czeka ten jeden, niepowtarzalny widok, który sprawia, że serce zaczyna walić:

Petra Skarbiec

skarbiec

petra1 petra2 petra3 petra4 petra5mala petra6

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.